2. MARMARA KLİNİK ECZACILIK GÜNLERİ ve 14 MAYIS COŞKUSU

2. MARMARA KLİNİK ECZACILIK GÜNLERİ ve 14 MAYIS COŞKUSU

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile Klinik Eczacılık Derneği’nin işbirliğiyle ikincisi düzenlenen Marmara Klinik Eczacılık Günleri 14 Mayıs 2019 tarihinde Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

14 Mayıs Eczacılık Bayramı etkinliği kapsamında düzenlenen 1 günlük sempozyumda çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu, eczacıların ve öğretim elemanlarının da ilgi gösterdiği 100’e yakın katılımcı yer aldı. Etkinliğin açılış konuşmaları Eczacılık Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ş. Güniz Küçükgüzel ve önceki dönemler İstanbul milletvekili Ecz. Mehmet Domaç tarafından yapıldı.

Açılış konuşmalarının ardından, çeşitli kategorilerde ödül almış olan eczacılık öğrencilerine teşekkür belgeleri takdim edildi.  Yaklaşık 1 ay önce akademik ve idari personelin bir araya gelmesiyle kurulan Marmara Eczacılık Müzik Topluluğunun konseri büyük bir coşkuyla izlendi.

“Diyabet ve Eczacı” konulu sempozyumun ilk sunumunu Klinik Eczacılık Derneği  Başkanı ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikret Vehbi İzzettin “Klinik Eczacılıkta Neredeyiz?” temasıyla gerçekleştirdi. Sempozyumun öğleden önceki son konuşması Klinik Eczacılık Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Şule Apikoğlu Rabuş tarafından “Diyabet Hakkında Eczacının Bilmesi Gerekenler” başlığıyla gerçekleştirildi.
Öğleden sonraki ilk oturumda Klinik Eczacılık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mesut Sancar “Diyabet Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar: Hasta Eğitimi ve İzlem” konulu bir sunum yaptı.  Verilen kısa aranın ardından Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune EAH Diyabet Hemşiresi İlksen Özsoy insülin kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri olgu örnekleri üzerinden anlattı. Sempozyumun son konuşmacısı DeVita firması Ürün Müdürü Nizamettin Kurtoğlu da glukometre kullanımı hakkında pratik bilgiler verdi.

Sempozyum törene katılanlara ve katkı sunanlara yapılan teşekkür konuşmasıyla sona erdi.

 

Mesut Sancar
Mesut Sancar
sancarmesut@yahoo.com

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı